Příjmení Švec a Koten v Berní rule

Text dotazu

Dobrý den, prosím o informaci z knihy Berní rula generální rejstřík - příjmení Švec Daňkovice a také Koten Mysletín. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
k prověření výskytu osob s příjmením Švec a Koten jsme použili rejstřík  "Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům".

Ani jeden z Vámi uvedených údajů jsme ovšem nemohli potvrdit.

Osoba s příjmením Švec, která by pocházela z obce Daňkovice, není v rejstříku uvedena.
Nejblíže je s tímto příjmením zmíněn Václav Švec ze Svratky (povoláním švec).
V kraji Chrudimsko se vyskytuje ještě dalších 24 osob s příjmením Švec - viz " Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům", většina ovšem z panství Nasavrky, Nové hrady či Lanškroun.

Příjmení Koten je v berní rule uvedeno pouze jednou. Jako nositel tohoto jména je zde uveden chalupník Mikuláš Koten z Předního Chlumu,  panství Dobříš.

Použitá literatura:
* Červený, Václav, ed. a Červená, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.