Příjmení Svátek

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se dozvědět původ a význam příjmení Svátek. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Svátek/ Svátková vychází z příjmení Sváta, které vzniklo z domácké podoby osobního jména Svatomír, Svatoslav. Příjmení Sváta se zhruběle dalo říci jako Svaták. Příjmení Svaták také ale mohlo vzniknout ještě z místního jména Svaté Pole, lidově Svat -> odtud zdrobněním Svatek a Svátek.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo na konci roku 2012 v ČR 285 mužů s příjmením Svátek (s věkovým průměrem 40 let) a 292 žen s příjmením Svátková (s věkovým průměrem 43 let). Nejčastěji pak tito žili na konci roku 2012 v Praze a Českých Budějovicích. Pokud by Vás zajímaly další statistické údaje, je možné je dohledat buď na výše zmíněných stránkách www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz či přímo ze stránek ministerstva vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Zdroje:

http://www.nasejmena.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1.vyd. Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : TAX AZ KORT, 2002. ISBN 80.238-8173-6.