příjmení Štýs

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mě původ a význam příjmení Štýs.
      Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dle slovníku „Naše příjmení“ [1] vzniklo příjmení Štýs počeštěním německého příjmení Stiess. Toto příjmení se vyskytuje také v podobě Steis a původně pochází ze středohornoněmeckého jazyka (používaný v období okolo 12. století) ze slova A stiuz, což znamená zadek. Z tohoto slova pochází také výraz Stiessel, který překládáme jako nezdvořák nebo neotesanec.

V knize „Příjmení v současné češtině“ [2] je příjmení Štys zařazeno do skupiny: „Příjmení vzniklá podle vlastností tělesných a duševních, věku a příbuzenských vztahů“. Tato třída je charakterizována následovně:

„Jde o rozsáhlou skupinu příjmení pocházejících ze jmen obecných. Tato příjmení jsou původem jmény podstatnými, přídavnými, popř. složenými z více slov. Byla k nám přejímána i z němčiny.“

I v této publikaci je jako význam slova uveden nezdvořák.

Děkujeme za dotaz

Zdroje:

[1] MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (druhé v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010, 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

[2] KNAPPOVÁ, Miloslava. Příjmení v současné češtině: jazyková příručka. 1. vyd. Liberec: AZ KORT, 1992, 185 s. ISBN 80-900008-9-4.