příjmení Stupka

Text dotazu

Dobrý den,
prosila bych o radu ohledně původu příjmení Stupka.
Předem děkuji za váš čas a odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Stupka je doloženo již v roce 1394, vysvětlení jeho významu a původu jsou však různé. Existuje apelativum (tj. slovo obecného významu) "stupka" ve významu malá stoupa; dále ve slezském nářečí je to označení pro hmoždíř; taktéž ve významu past; staročesky "stupka" znamenala lupič, tulák. Souvislost může být také s osobním jménem Neustup.

Pro zajímavost Vám uvádíme také statistiky četnosti výskytu příjmení v ČR. Dle stránek www.kdejsme.cz  je v České republice evidováno cca 768 mužů a 789 žen s příjmením Stupka/-ová; nejvíce v oblasti Prahy, dále Plzně, Brna či Rokycan.

Použitá literatura:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8