příjmení Štrobl

Text dotazu

Dobrý den,
může se nějak zjistit, jaký význam má příjmení Strobl či Štrobl? V němčině se píše bez háčku ale čte se stejně jako v češtině s háčkem. Toto jméno používali mí němečtí předci žijící na Znojemsku, dnes potomci v Čechách toto jméno píší česky s Š

Odpověď

Dobrý den,

Přikládáme význam a četnost Vámi uváděného příjmení.

Strobl viz. Strob = souvisí se strabiti = hojiti, občerstviti

Zdroj: Kotík, Antonín. Naše příjmení. V Praze: A. Kotík, 1894. 288 s.

Štrobl, Strobl = střhn. příd. jm. strobel = kosmatý, rousnatý, kostrbatý (kosmatý = chlupatý)

Zdroj: Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Strobl (v. Strobel) = s naježenými vlasy + stejná informace jako v Moldánové Beneš, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.

Dle  tohoto internetového zdroje http://www.kdejsme.cz/prijmeni/%C5%A0trobl/hustota/ je četnost příjemní Štrobl 362 v roce 2012 v ČR.

A Strobl:  http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Strobl/hustota/