příjmení Straškrába

Text dotazu

Dobrý den přeji, je možné se dopídit původu či
významu příjmení Straškrába?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Straškrába patří do kategorie příjmení "podle vnitřních a vnějších vlastností". Takto nazvané osoby pravděpodobně projevovaly strach, bály se.

Příjmení ovšem mohlo být odvozeno také z místního názvu vsi Strassgräbchen u Budyšína.

Ke dni 15.7.2009 žilo v České republice pouze 13 mužů a 19 žen s příjmením Straškrába/Straškrábová.

Použité zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx