příjmení Šrott

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou v záležitosti původu příjmení Šrott.
Moc rád bych věděl, jaký je původní význam tohoto příjméní.
Děkuji Vám za případnou odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
v knihách o původu příjmení jsme našli pouze příjmení Šrot (tedy s jedním -t-). Příjmení Šrot pochází z apelativa (tj. slova obecného významu) šrot= nejen kovový odpad, ale i drcený slad (v pivovaře) či obilí (ve mlýně). Je možné, že Vaše příjmení mělo v minulosti co dočinění s německy mluvícími olastmi příp. předky, čímž by se mohly vysvětli právě dvě -tt-. U příjemní Šreter, které patří do stejně skupiny jako  příjm. Šrot, se totiž vyskytuje také podoba Schrötter.
Jedná se však pouze o domněnky, které by Vám potvrdil či vyvrátil jazykový odborník, jež by Vám mohl poskytnout také přesnější výklad. S dotazem se tak můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR  http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Dle stránek www.kdejsme.cz se v České republice vyskytuje 12 mužů a 18 žen s příjmením Šrott/-ová; nejvíce v okolí Zlína, Prahy, Olomouce či Broumova.

Použitá literatura:
* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.