příjmení Špimr, Záviška a Langer

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych zjistit původ příjmení Špimr, Záviška a Langer. Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se, ale příjmení Špimr/ Špimrová se nám bohužel nepodařilo vyhledat v žádných nám dostupných zdrojích. Podle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, žilo v roce 2011 v České republice pouze 62 osob s tímto příjmením. Se svým dotazem se můžete také obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, kde by Vám snad měli jazykoví odborníci poskytnout uspokojivější odpověď.

Příjmení Záviška/ Závišková pak vzniklo ze staročeského osobního jména Záviš, což je obměna osobního jména Závid. Obě pak znamenají závistivý, budící závist. Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz žilo v roce 2011 v České republice 299 osob s příjmením Zaviška/ Závišková. Z toho 131 mužů a 168 žen. Nejčastěji pak v Moravském Krumlově, Brně, Humpolci a Praze.

A příjmení Langer/ Langerová pochází z německého přídavného jména lang = dlouhý. Pro zajímavost ještě uvádíme, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz žilo v roce 2011 v České republice 3939 osob s příjmením Langer/ Langerová. Z toho 2100 mužů a 1839 žen. Nejčastěji pak v Praze, Brně, Olomouci či Zlíně.

Zdroje:

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

Projité zdroje:

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem.1.
vyd. Praha : Epocha, 2004.ISBN 80-86328-58-9 (váz.)
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha :
Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)
* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení : studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. V Praze : Nákladem Jana Kotíka, 1897. (volně dostupný v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/)
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)