Příjmení Špelina

Text dotazu

Dobrý den. Prosím mohl by mi někdo objasnit původ příjmení Špelina?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

 příjmení Špelina/ Špelinová vzniklo z moravského nářečního slova špelit = strčit.

Pro zajímavost ještě uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo v roce 2012 v České republice 116 mužů s příjmením Špelina (s věkovým průměrem 42 let) a 134 žen s příjmením Špelinová (s věkovým průměrem 46 let). Nejčastěji pak tito žili v Plzni, Praze či Rokycanech. Některé další statistické údaje můžete v případě zajmu najít na zmíněných stránkách.

Zdroje:

* http://www.nasejmena.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)