příjmení Šolc

Text dotazu

Prosím o odpověď na dotaz, jaký je původ původně německého příjmení Šolc. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Šolc "patří do kategorie těch, která naši předkové dostali podle svého "stavu a zaměstnání". Soused takto pojmenovaný byl jejich představený, jejich zástupce - rychtář. (...) Šolc byl název rychtáře podle tzv. saského práva, z toho lze tedy vyvodit, že jej do Čech importovali němečtí kolonisté z Drážďan a z dalších oblastí osídlených Sasy. Pojem Schulz, Schulze (počeštělé Šulc) má být výraz užívaný svého času ve středním Německu. V jiných regionech byl pro stejnou funkci užit pojem Richter (dnes v němčině "rozhodčí", "soudce"). (...) Šolcové, Šulcové a další jsou odvozeni z původního západogermánského Schultheiss. Schult je užito zřejmě ve významu "povinnost" a starého slovesa heissen jako "poroučet, nařizovat". Šlo tedy o toho "kdo ukládal povinnosti“. Komu jinému než poddaným a od koho jiného než od vrchnosti... Zajímavé je, že zastaralý středověký výraz Schultheiss se udržel ve švýcarském kantonu Luzern. Dodnes tak nazývají předsedu vlády."

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002. s. 297.

V lednu 2010 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru „Kde Jsme“ 1401 mužů a 1446 žen s příjmením Šolc/Šolcová.

Zdroje:

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka.1.vyd.Praha : Epocha, 2003.ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

* Server Kde Jsme: www.kdejsme.cz