příjmení Šmejdíř a Matouš

Text dotazu

Prosím o sdělení původu příjmení šmejdíř a matouš.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Matouš pochází z hebrejského osobního jména Mattithjáh = dar boží; z něj též osobní jméno Matěj a Matyáš; Matoušek, Matoušík,...

příjmení Šmejdíř - má svůj původ ze starého podstatného jména šmejd = rozličné drobné zboží; toulka; úskok; též ze slovenského slovesa šmejdit; Šmejda, Šmejdovec

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.

Podle statistiky  četnosti příjmení na stránkách Ministerstva vnitra je příjmení Matouš na 16430. místě, četnost 1170 a příjmení Šmejdíř je na 34644. místě, četnost 70.