Příjmení Slavíková

Text dotazu

Dobrý den,

 obracím se na Vás s prosbou o pomoc při rozboru příjmení Slavíková.

 Potřebovala bych znát jeho původ a jeho historii.

Odpověď

Dobrý den,

ve zdrojích z našeho fondu se mi podařilo nalézt následující informace
vztahující se k příjmení Slavík:

"Jak svědčí doklady z Friedrichova Codexu, díl I, vyskytují se osobní
jména z názvů zvířat už mezi našimi nejstaršími: Slavík (Zlawic
1180/82 aj.) ... Příjmení z názvů ptactva / žijícího volně /
drozdovití: Slavík (Slawik de Praczowicz 1414, Šťastnej Slavík 1653)."

"Ochrannou funkci (odvracet pozornost zlých duchů od dětí i dospělých
tak nazvaných a tak je chránit) měla nepochybně jména ptačí jako
Holub, Slavík, .... ... Oblíbená byla jména podle zvířat, pramenící z
víry, že s jejich jménem se přenášejí na člověka jejich dobré
vlastnosti, bojovnost, síla, odvaha, zdraví a že jej budou chránit
před démony."

Zdroje:
Beneš, Josef, 1920-1997 (pěvec). O českých příjmeních. Josef Beneš.
Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. 355 s.
(Studie a prameny).
Čeština všední i nevšední : Čtvrtý výběr jazykových koutků Čs.
rozhlasu. 1. vyd. Praha : Academia, 1972. 492 s.