příjmení Škrlant

Text dotazu

Vážená paní/Vážený pane,
ráda bych se dozvěděla něco o významu, vzniku, či alespoň základovém slovu
svého jména a příjmení. Mohli byste mi doporučit zdroje k hledání, či mi v
mém hledání nějak pomoci?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Škrlant bylo odvozeno od příjmení Škrla, které vzniklo ze slova obecného významu "škrla" = lakomec, viz příjmení Škrdla (rl > rdl, škrdla = lakomec, ze slovesa škrdlit).

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území 82 mužů a 77 žen s příjmením Škrlant/Škrlantová.

Křestní jméno Tereza, Terezie je řeckého původu a nejasného významu.

Nejčastěji se spojuje s názvem ostrovů Thera (v Egejském moři) nebo Therasia (u Sicílie) a vykládá se jako "pocházející z ostrova Thery" nebo "Therasie".

Základ slova někteří vykládají z řečtiny (z téresis) jako "záštita, ochrana", popř. (z theros) jako "léto, horko, vedro", nebo ( z therizein) s výkladem "žnout, sklízet úrodu".

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 184. ISBN 80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2010. Str. 503-504. ISBN 978-80-200-1888-5.

* Statistiky portálu Kde Jsme https://www.kdejsme.cz/