Příjmení Šitner

Text dotazu

Dobrý den, dostala jsem na Vás odkaz a prosím o informaci o původu příjmení Šitner.

Odpověď

Dobrý den,

 Původ Vašeho příjmení patří do skupiny jmen, která jsou odvozena z názvu řemeslníků pracujících s kovy. V tomto případě se konkrétně jedná o dozorčího v hutích: Šítr (vzniklo patrně z Kohlschütter, srovn. "dozor nad uhlím a příděl jeho dymovačce. vyhřívačce, šmelcovně měl na starosti kulšitr nebo kulšír - Hermannus Schytter, České Budějovice 1371 - Schwarz, Prokop Šitér, 1490 jde o Budějovičana, Šitra - Šitner, Schitner (stejného významu, VII Schütner, 1395 - Schwarz....

 Zdroj informace:

Beneš, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.