příjmení Šiman

Text dotazu

Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, nevím si rady, kde najít původ měho příjmení(Šimanová). Potřebuji to nutně vědět a opravdu už nevím kde hledat. Předem děkuji za pomoc!

Odpověď

Dobrý den, jméno Šiman uvádí stručně D. Moldanová (D. Moldanová, Naše příjmení, Praha 2004). Jméno nejspíše vzniklo z osobního jména Šimon, které je hebrejského původu (Šimhón=naslouchající). Přípona či část jména - -man bývá chápána jako německé mann=muž. Jméno je doloženo v Čechách r. 1367 (Ssyman).
Ke konkrétnímu původu svého jména byste se dostala nejspíše přes archivní bádání o svém rodokmenu. Pokud váš rod pochází z Čech, může být určitým vodítkem rejstřík Berní ruly (vlastně první soupis obyvatel v Čechách:
Berní rula : generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651 / sestavili Václav Červený & Jarmila Červená. -- 1. vyd.. -- Praha : Libri, 2003. -- 2 sv. ; 32 cm).
Naše služba využívá pouze běžně dostupné zdroje, neprovádíme archivní průzkumy a nezpracováváme odborné stati. Ve věci můžete konzultovat Ústav pro jazyk český (www.ujc.cas.cz - jazyková poradna), což je odborné jazykové pracoviště; popřípadě můžete využít některý z odkazů na stránky věnované
genealogii:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_koment.html#histor .