příjmení Šára

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych požádat o význam příjmení Šára, v dostupné liter. jsem ho nenalezla.

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy "Naše příjmení" bylo příjmení Šára odvozeno pravděpodobně z přídavného jména šerý (slovensky, polsky: šarý), popřípadě ze slovesa šárat se = s obtíží jít. Vyloučena není ani možnost ze slova šár = řada (cihel, šindelů).

Použité zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.