příjmení Šabatka

Text dotazu

Dobrý den! Zajímá mne původ (vznik), historie a rozšíření příjmení Šabatka. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, odpovídáme na Váš dotaz, který nám byl doručen službou Ptejte se knihovny.
Příjmení Šabatka vzniklo ze slova obecného jména "šabaty" = "dřevěný přípravek užívaný při stavbě klenby".
Podle údajů Ministerstva vnitra ČR se toto příjmení co do četnosti nachází na 2943. místě. Jeho nositeli bylo k 1.4. 2004 278 občanů v České republice.

Informace o příjmení Parkman jsme čerpali z:
MOLDANOVÁ. Dobroslava. Naše příjmení. 2. vyd. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.