Příjmení Rubáš a Tůma

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych požádat o informaci o původu a hlavně významu těchto dvou příjmení : Rubáš a Tůma. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dotaz na původ a význam příjmení Tůma jsme již v rámci služby Ptejte se knihovny odpovídali, odpověď naleznete v archivu služby na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/hkg001/puvod-prijmeni-tuma.

Příjmení Rubáš je odvozeno z apelativa (tj. slova obecného významu) "rubáš", které původně označovalo dlouhý ženský spodní šat bez rukávů, taktéž košile. Toto příjmení bylo doloženo již v roce 1406.

Pokud by Vás zajímaly statistiky výskytu příjmení v ČR, můžete využít např. stránky www.kdejsme.cz. Příjmení Tůma/-ová má v ČR 4 726 mužů a 4 910 žen, nejvíce v oblastech Prahy, Českých Budějovic, Jihlavy či Benešova.

Příjmení Rubáš/-ová má 486 mužů a 507 žen, především v oblastech Klatov, Prahy, Plzně či Ústí nad Labem.

Použitá literatura:

Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.