Příjmení Richter

Text dotazu

Chtěla bych se zeptat na význam a původ německého příjmení Richter. Předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Richter/ Richterová patří mezi jedno z nejčastějších příjmení v ČR a vzniklo z německého apelativa soudce, starosta obce podle franského práva, případně rozhodčí.

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz žilo v roce 2011 v České republice 7689 osob s tímto příjmením. Z toho 3893 mužů  a 3796 žen. Nejčastěji pak v Praze, Brně, Ostravě či Olomouci.

Zdroje:

* http://www.kdejsme.cz

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)