příjmení Rabajda a Papež

Text dotazu

Původ příjmení Rabajda (děda pocházel z východního Slovenska, možná židovští předci) a dále původ příjmení Papež.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Papež je doloženo již v roce 1394 a je odvozeno z titulu nejvyššího představitele církve; možná také jako přezdívka pro katolíky. Stejný mají původ také další příjmení, a to Papežík, Papšák, Papš, Papšík, Papeš.

Příjmení Rabajda se nám bohužel nepodařilo dohledat, uváděny jsou pouze základní tvary Ráb, Raba (z německého Rabe= krkavec, havran; nářeční sloveso rábat se= vydrápat se někam; apelativum rába= stará kráva).

Pokud by Vás zajímaly i statistiky četnosti výskytu příjmení v ČR, doporučujeme Vám stránky www.kdejsme.cz a www.nasejmena.cz. Zde naleznete statistiky četnosti a teritoriálního výskytu příjmení u žen i mužů.

S dotazem na původ příjmení Rabajda Vám doporučujeme obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).

Použitá literatura:

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.