příjmení Pužejová

Text dotazu

Dobrý den,
ve škole jsme dostali při dějepisu domácí úkol, abychom vyhledali význam příjmení Pužejová. Ale já mám takový problém. Na internetu jsem prošla spoustu stránek, ale význam jsem nemohla najít. Byli by jste tak hodní a pomohli mi?

Odpověď

Dobrý den,

toto příjmení skutečně patří mezi ty méně obvyklé, dle serveru www.kdejsme.cz

žije v České republice pouze 36 mužů a 47 žen tohoto příjmení, nejvíce v oblastech Nepomuku, Prahy, Plzně či Prachatic.

Příjmení Pužej/-ová je odvozeno od příjmení Puža, Půža, které má základ v osobních jménech začínajícíh na Po-, Pu-, příp. končící na -ža. Taktéž je uváden význam v apelativu "pužina" = chlupatá rostlina. Příjmení Půžej pak souvisí také s hanáckým nářečním slovem "pužejčit= půjčit) - zde se domníváme, že délka samohlásky -u- nehraje ve významu příjmení zásadní roli.

Snad se nám podařilo Váš problém vyřešit.