příjmení Pudivítr

Text dotazu

Dobrý den, zajímal by mě původ a význam příjmení Pudivítr

Odpověď

Dobrý den,

jmenotvorná síla jazyka sice ochabla, ale nezanikla úplně. Poměrně hodně je zachováno osobních jmen složených se "složitým původem", která vznikla jako např. jako přezdívky ( darmochleb, holobrádek, hromotluk, žabikuch atd.). Příjmení, jehož vznik a význam Vás zajímá, patří právě do této skupiny, většina z nich je významu posměšného káravého. Příjmení vzniklo složením " časoslova se jménem": např. Bařtipán, Cespivo, Kratochvíl, Litochleb,Melmuk, Padevěd (též Padevět, Podevět/*7 a Pudivítr,...
*7 Padevět a Podevět - dosti hojné příjmení (pozn.v r. 1897); je to jen jiná forma jména Pudivítr. Ve slově pud, puditi bývala nosovka (polsky pedzič), tudíž se vysvětluje obměna u v a nebo o; koncové r (v "pudivítr") jest pouhou příponou. Srovnej příjmení Závěta (kdo bydlí za větrem) a jméno osady u Křivoklátu: Pustověty
Čerpáno z: KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení československých, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Nákladem Jana Kotíka, 1897. jako digitalizovaný dokument http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11393795.

Pud, puditi, např. příjmení Pudil - ze slovesa pudit, ponoukat, nutit Čerpáno z: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8.
Se svým dotazem se můžete obrátit i na Jazykovou poradnu Ústavu pro český jazyk AV ČR https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html
Podle statistiky Ministerstva vnitra ČR na stránkách portálu Kde Jsme https://www.kdejsme.cz/ je příjmení Pudivítr na 117355. místě, četnost 108.