Příjmení Potiora

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu a významu příjmení POTIORA

Odpověď

Dobrý den, příjmení Potiora pochází pravděpodobně z latiny. Ve výkladových slovnících českých příjmení jsme jeho význam nenalezli. Internetový zdroj uvádí:

potiōra

  1. nominative neuter plural of potior – první pád, středního rodu, množného čísla
  2. accusative neuter plural of potior – čtvrtý pád, středního rodu, množného čísla
  3. vocative neuter plural of potior – pátý pád, středního rodu, množného čísla

Pramen: http://en.wiktionary.org/wiki/potiora

V latinsko českém slovníku nacházíme tyto významy slova „potior“

POTIOR, 2. stupeň přídavného jména od POTIS: schopnější, mohoucnější, mocnější, důležitější, lepší, šťastnější

Pramen: Latinsko český slovník. Praha: SPN, 1957.