příjmení Porubek

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se zeptal na původ a význam příjmení Porubek

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Porubek je odvozeno od apelativa (tj. slovo obecného významu) poruba = paseka. Dalším možným vysvětlením je stejnojmenné místní jméno, které se vyskytuje především na Moravě a Slezsku.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky výskytu příjmení Porubek v ČR podle stránek www.kdejsme.cz, které uvádí 18 mužů a 16 žen s tímto příjmení, nejčastěji v okolí Opavy, Ostravy, Dvora Králové nad Labem, Broumova či Hlučína.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.