příjmení "Polák","Sigmundík" a "Srb"

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych zjistit původ příjmení
"Polák","Sigmundík" a "Srb". Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Polák má několik možných vysvětlení původu. Nejčastěji ovšem bylo odvozeno z národního jména Polák.

"Poláci mají své jméno po Polanech, starobylém slovanském kmeni, jenž sehrál důležitou roli při sjednocování dalších (Mazurů, Vislanů, Slezanů...).

Polané sídlili na území mezi středními toky řek Visly a Varty. (...) Jazykovědec Staszewski napsal: "Polák dnes stejně jako dřív znamená obyvatel polí, rovin" (...) Polákem u nás tedy byl samozřejmě nazván: *příslušník sousedního národa *kdo přišel z Polska *kdo si třeba odtamtud přivedl ženu *kdo s Poláky byl v častém styku (obchodoval s nimi ap.) *kdo o nich často (ať tak či onak) hovořil *ale třeba i ten, kdo se přistěhoval z místa zvaného Pole."

(MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002. s. 40.)

Podobně též příjmení Srb bylo odvozeno od jména národa. V tomto případě od kmene Lužických Srbů.

Příjmení Sigmundík vzniklo z křestního jména Zikmund (Zigmund). Jedná se germánské osobní jméno složené ze sigu = vítězství a munt = ochrana.

V lednu 2010 v České republice žilo dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 6873 mužů a 7123 žen s příjmením Polák/Poláková, 783 mužů a 1377 žen s příjmením Srb/Srbová a pouze 1 žena s příjmením Sigmundíková.

Použitá literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx

* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/