Příjmení Piroch

Text dotazu

Prosím o sdělení původu příjmení Piroch

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Piroch je odvozeno od staročeského přídavného jména pirný = péřový (jiné formy stejného základu: Pirník, Pirochta, Pirout, Piroutek, Píro)

Pramen: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Agentura Pankrác, 2004. ISBN: 80-86781-03-8.

patří do skupiny příjmení odvozených z „příslušenství ptáků“: Péro, Píro, Pírko, Pířko, Perout, Pirout, Piroutek, Peroutka, Piras, Piroch, Pirhan, Pirchan

Pramen: KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. V Praze, Jan Kotík, 1897.

Viz internetový odkaz: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/20578151