příjmení Pinc

Text dotazu

Jaký je původ příjmení Pinc?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Pinc/ Pincová, dle příručky "Naše příjmení" od Moldanové, D., pochází ze středohornoněmeckého (tzn. 12.-16. stol.) apelativa (= slovo obecného významu) binz = sítina; někdy z něm. apelativa pinz = houba (pro srovnání slovenské nářečí pinclík = hřib).

Pro zajímavost ještě uvádíme, že v roce 2010 žilo v České republice, dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, 971 osob s příjmením Pinc/ Pincová. Z toho 475 mužů a 496 žen. A v roce 2011 zde žilo  966 osob s tímto příjmením.

Z toho 472 mužů a 494 žen. Nejčastěji pak v Praze, Českých Budějovicích, Milevsku či Příbrami a dalších.

Zdroje:

* Kde jsme: http://www.kdejsme.cz

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)