příjmení Perlík

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych věděla jak vzniklo příjmení "Perliková/Perlik"? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jméno Perlik/-ová je podle dostupných zdrojů (tyto jsou uvedeny níže) upravenou resp. zdrobnělou podobou příjmení "Perl", jenž je název pro kamenické kladívko. Tento název je slovo obecného významu (apelativum) a byl užíván rovněž jako název pro kladivo, nebozez, či železo k probíjení a spadá tedy do oblasti kamenické profese, což mohlo být taky důvodem, proč je přisouzeno svému majiteli

- jeho předkové se pravděpodobně zabývali kamenickou profesí.

Pro zajímavost taky uvádíme statistiky příjmení podle webových stránek www.kdejsme.cz a podle Ministerství vnitra http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx.

V současné době je na území ČR majitelem tohoto příjmení 5 mužů a 4 ženy a nejvíc jich bydlí v Havlíčkově Brodu, nebo ve Vítkově.

Použité zdroje:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.