příjmení PEKTOR a VYSTRČIL

Text dotazu

Dobrý den,
můžete mi,prosím,zjistit,jakého původu jsou příjmení PEKTOR a VYSTRČIL?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Vystrčil bylo odvozeno ze slovesa vystrčit. Nazýván tak byl člověk, který bydlel v chalupě předsunuté před ostatní; majitel chalupy, který bydlel mimo obec ("na vystrkově").

Příjmení Pektor není bohužel uvedeno a vysvětleno v žádné nám dostupné literatuře o českých příjmeních. Nejbližší příjmení ke jménu Pektor je příjmení Pek. Příjmení bylo odvozeno o osobního jména Petr (jméno řeckého původu - petros = překlad aramejského képhá - znamená "skála, skalák, skálopevný") či z německé nářeční podoby slova Pek, Beck = pekař.

Ke dni 15.7.2009 žilo v České republice 522 mužů a 524 žen s příjmením Vystrčil/Vystrčilová a 77 mužů a 84 žen s příjmením Pektor/Pektorová .

Použité zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 4., přeprac. a dopl.vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR:

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx