Příjmení Pavlas

Text dotazu

Dobrý den,
 chtěla bych moc poprosit o vysvětlení původu příjemní Cepl nebo Pavlas
 (příjmení Pavlas zřejmě pochází z Polska, či našeho severního
 pohraničí, ale nevím to jistě) . Také bych se chtěla zeptat, jestli se
 dá například i v knihovnách dohledat původ rodu (popřípadě, kde jinde
 by se dohledat dal, kromě matrik). Bylo by možné najít své předky
 třeba i ze středověku, či období ještě vzdálenějšího?
 Předem děkuji.

Odpověď

Dobré odpoledne,

podařil se mi nalézt význam příjmení Pavlas, cituji:

"Pavel - česká podoba osobního jména vzniklá z latinského Paulus = malý."

Dále jsou uvedené nejrůznější variace příjmení Pavel, mezi nimiž
figuruje i Pavlas.

Zdroj:
Moldanová, Dobrava, 1936-. Naše příjmení. Dobrava Moldanová. 1. vyd.
Praha : Mladá fronta, 1983. 289 s. (Malé encyklopedie).

 Význam příjmení Cepl již byl jednou službou Ptejte se knihovny zodpovězen:
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/vyznam-a-vznik-prijmeni-cepl

Co se týče Vašich dalších dotazů, doporučuji s nimi navštívit některý
z archivů, kde je jistě relevantně zodpoví.