příjmení Pátý

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych vědět, jaký je původ příjmení Pátý.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

K původu zadaného příjmení byly nalezeny následující odkazy:
1) dle Moldanové:
Pátý = z příd. jm., viz. Paták, Pátek
Pátek = z názvu pátého dne v týdnu, který byl dnem každodenního půstu Paták = 5 grošů, , hrnec na 5 šejdlíků; nástroj na strouhání pat u dřeváků, ze sl. pátat  se = lísat se

Zdroj:
Moldanová, Dobrava, 1936-
 Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- Vyd. 2., upr.. -- Praha : Agentura Pankrác, 2004. -- 229 s. ; 24 cm  ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

2) dle Kotíka
Pátý = odvozenina z čísla

Zdroj:
Kotík, Antonín, 1840-1919
Naše příjmení / studie od Ant. Kotíka. -- V Praze : A. Kotík, 1894 (Tiskem Edvarda Beauforta). -- 288 s. ; 24 cm