Příjmení Pátek

Text dotazu

Původ příjmení Pátek, zda souvisí s nějakými povinnostmi nebo právy popř. zvyky.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Pátek bylo odvozeno od pátého dne v týdnu, který byl dnem každotýdenního půstu.

V knize "Lidová kultura. Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska" se k pátečnímu půstu uvádí následující:
"Základy křesťanského postního pořádku byly vytvořeny v údobí 4. - 7. stol. Od raně křesťanského údobí dodržovali věřící půst každou středu a pátek, protože Kristus byl ve středu zrazen a v pátek ukřižován. (...) Půst zdrženlivosti od masa platí pro všechny katolíky od 14 let o každém pátku, pokud na něj nepřipadne zasvěcený svátek nebo slavnost. V mnoha katolických rodinách se půst zdrženlivosti kromě pátků dodržoval i o středách až do 20. stol. Pro široké vrstvy věřících znamenal půst odříkání se různých požitků (sexuálních styků, pití alkoholických nápojů, kouření), veřejných i domácích zábav a oslav."
O Popeleční středě a Velkém pátku se držel tzv. půst újmový, při kterém bylo zakázáno jíst maso a nařízeno jíst pouze jedno jídlo denně. Pravidla újmového půstu platila všechny katolíky od 18 do 60 let ( s výjimkou nemocných).
(Lidová kultura : národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. sv. 3. Věcná část O-Ž. 1. vyd. Praha : Etnologický ústav Akademie věd České republiky v Praze a Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně v nakl. Mladá fronta, 2007. s. 829.)

V roce 2011 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 1225 mužů a 1179 žen s příjmením Pátek/Pátková.

Zdroje:
* Lidová kultura : národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. sv. 3. Věcná část O-Ž. 1. vyd. Praha : Etnologický ústav Akademie věd České republiky v Praze a Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně v nakl. Mladá fronta, 2007.
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR: http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx
* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz/