Příjmení Pacák

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak vzniklo příjmení Pacák. Za odpověď předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

existuje několik hypotéz ohledně původu příjmení Pacák. Mohlo vzniknout ze slovesa „pacat“ („břídit“), z moravského nářečního „pácat“ („uhodit“) nebo dokonce z místního jména Pacov.

Dle statistik Ministerstva vnitra bylo na území ČR ke dni 4. 6. 2012 evidováno 721 osob s příjmením Pacák a 688 osob s příjmením Pacáková.

Zdroje:

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004.

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx