příjmení odvozená od míst

Text dotazu

Jak se označují příjmení odvozená od města nebo vesnice, existuje pro ně vůbec nějaký odborný termín? Mám na mysli např. příjmení Lomnický, Hradecký, Lišovský, Komenský, a pod. Děkuji za jakýkoliv odkaz

Odpověď

Dobrý den,

příjmení odvozená z názvů měst či vesnic lze souhrnně označit jako příjmení z místních jmen. Jeden termín, který by takto vzniklá příjmení označoval, jsme nenašli.

Označovat člověka podle místa jeho původ bylo obvyklé u šlechty stejně jako měšťanů už od středověku. Nejčastěji jsou příjmení odvozená z MJ příponou -ský. Na švu MJ a přípony -ský dochází ke změnám vzniklých souhláskových skupin: k splývání a zjednodušování (Borecký z Borek, Pardubský z Pardubice apod.). Někdy se naopak místní jména v příjmení rozšiřují (Čistecký z Čistá, kaňkovský z Kaňk). Leckterá příjmení lze vykládat z více MJ, např. Voleský z Olešná, Olešnice, Olešník, Olešky, Oleško.

Pokud byste potřeboval Váš dotaz ještě upřesnit, doporučujeme Vám kontaktovat jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (www.ujc.cas.cz).

Informace jsme čerpali z knihy Naše příjmení, kde se v úvodu můžete dočíst o vývoji příjmení a jejich dělení do skupin podle toho, k čemu se váží, např. k místním jménům, povoláním, slovům s obecným významem apod.

Použitá literatura:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.