Příjmení Nesvadba

Text dotazu

Dobrý den.Prosím, ráda bych se dověděla, kdy a kde vzniklo příjmení Nesvadba/Nesvatba/. Marně jsem hledala v berní rule,kde se toto příjmení vůbec nevyskytuje.Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Nesvadba označuje staročesky člověka, který sexuálně nežil.
Další tvary příjmení jsou Nesvadbík, Nesvarba, Nesvatba.

Bližší datum vznoku příjmení bohužel v citované příručce není, s dotazem se však můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna), kde by Vám jazykoví odborníci mohli pomoci.

zdroj : D. Moladnová : Naše příjmení, Praha : Agentura  Pankrác 2004