příjmení Nepustil

Text dotazu

Dobrý den,
na základě Vaší perfektní služby, si dovoluji Vás požádat o původ ještě jednoho příjmení, a to Nepustil. V tomto případě by nás zajímalo, v jakém slova smyslu "nepouštěli", tj. jestli lidé s tímto jménem sluli jako lakomci, či jestli je v tom skrytý jiný význam.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Nepustil je uvedeno pouze v jedné z publikací o původu a významu příjmení, které máme k dispozici. Onou knihou je:  KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. Praha: Jan Kotík, 1897. 288 s.

Kniha je dostupná v rámci digitální knihovny Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/11393795).

Zde je příjmení uvedeno v kategorii, která popisuje konání osob. Nabízíme Vám přepis úvodních odstavců:

"Konání a činění jednotlivců stále je stíháno bystrým zrakem společnosti ostatní, kteráž úsudek pronášívá často krátce a řízně ve způsobem vtipného názviska, jež nezřídka ulpí právě na tom, jehož se týče a dědívá se i z kolena na koleno. Tím vysvětlují se četná příjmení, znamenajíc činnost jakousi.

Rozdělíme si je pro lepší přehled tentokráte dle koncovek; rozdělení takové vidí se zde býti příhodnější a čtenář zároveň nabude rozhledu nejlepšího v bohatství forem jmenných našeho jazyka."

Dále jsou jednotlivá příjmení dělena dle koncovky, Nepustil spadá do kategorie s koncovkou -il, bohužel více k němu není uvedeno. Tedy zda takovéto přízvisko dostal člověk, který byl lakomý nebo byl důvod jiný, se bohužel nedozvíme.

S dotazem Vám radíme obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/), kde přeci jenom jazykoví odborníci budou mít nejenom potřebné znalosti, ale také zdroje, ze kterých by mohli čerpat odpověď na Váš dotaz.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky četnosti příjmení na území ČR, které buduje Ministerstvo vnitra ČR. Statistiky  evidovaly ke dni 15.7.2009 99 mužů a 124 žen s příjmením Nepustil/Nepustilová, viz statistiky na stránkách portálu Kde Jsme https://www.kdejsme.cz/.