příjmení Nedorost

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jaký je původ a historie příjmení Nedorost.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Nedorost je odvozeno od apelativa (tj. slovo obecného významu) nedorost, které znamená výrostek, též označení pro člověka malého vzrůstu.

Pro zajímavost Vám uvádíme statistiky četnosti výskytu příjemní dle stránek www.kdejsme.cz. V České republice je evidováno 253 mužů a 250 žen s příjmením Nedorost/-ová; nejvíce v oblasti Českých Budějovic, dále Prahy či Neratovic

Pokud byste potřebovala podrobnější informace o tomto příjmení, doporučujeme Vám obrátit se na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna).

Použitá literatura:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.