Přijmení Moulis

Text dotazu

Dobrý den!
Chtěl bych se zeptat na původ přijmení Moulis. Případně prvního nositele.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Moulis je pravděpodobně odvozeno od hornoblanického nářečního slova "moule"= ústa - toto z německého Maul. Taktéž je zmiňováno pro srovnání sloveso moulat= v ústech převalovat, nesrozumitelně mluvit.

Bohužel knihy, které máme k dispozici, mnohdy uvádí pouze etymologický výklad příjmení, nikoli jeho historii, tj. první zmínky či nositele. To již spadá spíše do činnosti archivní a badatelské.

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly ke dni 15.7.2009 364 mužů a 389 žen s příjmením Moulis/-ová, viz http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-722752.aspx.

Dle webových stránek www.kdejsme.cz bylo registrováno nejvíce nositelů příjmení Moulis-Moulisová v oblasti Rokycan, Prahy a Plzně.

Použitá literatura:
* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s.
ISBN 978-80-86781-03-8.