příjmení Mottl

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mne význam příjmení Mottl.
Předem děkuji za odpověd,

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Mottl vzniklo z německé nářeční podoby příjmení Mátl, které bylo odvozeno od příjmení Matas. Příjmení Matas má původ v osobním jméně Matouš, někdy Matěj, obě osobní jména jsou hebrejského původu, mají společný základ (z hebr. Mattithjáh) a vykládají se jako "dar boží". K tvarovému rozlišení jmen došlo už v řečtině (Matthíás a Matthaios), odkud se k nám jména dostala. Další původ příjmení Mottl je možný ze slovesa "motat".

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území 670 mužů a 732 žen s příjmením Mottl/Mottlová.

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 114, 121. ISBN 80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2010. Str. 229. ISBN 978-80-200-1888-5.

* Statistiky na portálu Kde Jsme https://www.kdejsme.cz/.