Příjmení Mervart

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu příjmení Mervart. Říká se, že náš předek přišel do Čech s Napoleonem, ale nevím jakého byl původu.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Mervart/ -ová označovalo pravděpodobně člověka, který plul přes moře (do Palestiny), nebo mohlo vzniknout z německého místního jména Meerwald: meri = močál a wald = les, toto příjmení tedy mohlo označovat člověka, který bydlel u močálovitého lesa. Pro zjištění přesného původu Vašeho předka byste ale musel bádat v archivech.

Pro zajímavost ještě uvádíme, že dle statistik ze serveru www.nasejmena.cz žilo v roce 2012 v České republice 303 osob s příjmením Mervart. (S věkovým průměrem 42 let). A 286 žen s příjmením Mervartová. (S věkovým průměrem 46 let). Nejčastěji pak tito žili v Dobrušce, Náchodě či Praze. Některé další statistické údaje v případě zájmu můžete najít např. na zmíněných stránkách.

Zdroje:

* http://www.nasejmena.cz
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2. upr. vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)