Příjmení Medal a Korelus

Text dotazu

Dobrý den
prosím o informaci o původu příjmení
Medal
Korelus

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Medal má více vysvětlení pro svůj původ. Jedním z nich je možný původ v osobním jménu Medl, další variantou je místní jméno Medlice. Pracuje se také s verzí medl, tj. jmenný tvar přídavného jména mdlý. Naopak vylučuje se varianta slovesa medat = sát med z květin.

Příjmení Korelus bohužel není uvedeno v žádné knize  původu příjmení, viz jejich přehled v závěru odpovědi. Nejbližší příjmení je Korel, které označuje člověka tvrdého, koravého, drsného.

Pokud by Vás zajímaly statistiky četnosti příjmení v České republice - zastoupení v jednotlivých krajích, podíl nositelů příjmení u mužů a žen či věkový průměr, doporučujeme využít stránky www.kdejsme.cz nebo www.nasejmena.cz

Pokud by Vás zajímalo přesnější vyjádření k původu příjmení Korelus, můžete se obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Použitá literatura:

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.