příjmení Matulka

Text dotazu

Prosím o možná vysvětlení původu příjmení Matulka ,
případně i nejstarší známý výskyt tohoto jména v Čechách a na Moravě, děkuji
a přeji pěkný den

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Matulka bylo odvozeno od příjmení Matuch(a), které vzniklo z nářeční podoby osobního jména Matouš. Křestní jméno Matouš je hebrejského původu (z hebr. Mattithjáh), rozšířilo se z řeckého tvaru Matthaios a znamená "dar boží". Příručky věnující se původu příjmení bohužel v tomto případě nejstarší zmínku či výskyt Vašeho příjmení neuvádějí.

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území 142 mužů a 152 žen s příjmením Matulka/Matulková.

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. Str. 115. ISBN 80-86781-03-8.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. Díl II. Praha: Epocha, 2003. Str. 202-203. ISBN 80-86328-30-9.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2010. Str. 229. ISBN 978-200-1888-5.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR  na stránkách portálu Kde Jsme: https://www.kdejsme.cz/