příjmení Löbl

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych zjistit původ příjmení Löbl.

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy "Německá příjmení u Čechů" vzniklo příjmení Löbl jako zdrobnělina (koncovka -el) z osobních jmen Leo, Levi či Lewald. Kniha " Naše příjmení" uvádí též variantu, podle které mohlo být příjmení odvozeno z německého slova Löwe = lev (nářeční zdrobnělá podoba), symbol lva mohl být domovním znamením, jméno mohlo odkazovat též na povahu či vzhled svého nositele.

Zdroj:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* MATES, Vladimír.Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení.2.vyd.Praha : Epocha, 2002.ISBN 80-86328-10-4 (váz.)

V lednu 2010 v České republice žilo dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Kde Jsme" 137 mužů a 132 žen s příjmením Löbl/Löblová.