příjmení Linhart

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se vás zeptal na informace týkající se příjmení Linhart, jeho
původ, význam a přibližné období vzniku. Předem Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Linhart je českou podobou osobního jména Leonhart, vzniklá z jeho německé varianty Lienhard. Osobní jméno Leonard je německého původu vzniklé spojením staroněmeckých slov "lewe" a "hart", což znamená "silný jako lev", "tvrdý jako lev". Právě z odvozených podob jména - Lenard, Lenart, Linhart - vznikla příjmení.

Pro zajímavost: svatý Leonard nebo také Linhart byl poustevníkem v dnešní Francii nedaleko Orleánsu. Podle pověsti jednou lovil v okolních lesích franský král Chlodovik a jeho manželka, která začala rodit. Porod byl velmi riskantní, ale Leonardovy modlitby zachránily život rodičky i dítěte. Král mu nabídl, že mu věnuje tolik pozemků, kolik jich za jendu noc objede na oslu. Leonard toho využil a na získaném pozemku založil opatství Noblac, dnes Saint Léonard, u Limoges.

Statistiky Ministerstva vnitra ČR evidovaly v roce 2007 3223 mužů a 3311 žen s tímto příjmením; statistiky naleznete na adrese http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx .

Použitá literatura:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr.. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. 1. vyd.. Praha : Regia, 2003. 735 s.

ISBN 80-86367-35-5.