příjmení Lanc

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mě původ a význam příjmení Lanc. Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Lanc je zkrácenou verzí osobního jména Lambert (zde změna -m- na -n-), které je německého původu a je vykládáno jako: lant= země a bëraht= skvělý. Taktéž je uváděn původ v německém apelativu (tj. slovo obecného významu) Lanze= kopí.

Statistiky Ministerstva vnitra ČR na stránkách Kde Jsme evidovaly ke dni 15.7.2009 317 mužů a 320 žen s příjmením Lanc/Lancová. Nejvíce nositelů tohoto příjmení se nachází na Kutnohorsku, a to konkrétně 29.

Použité zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

www.kdejsme.cz