Příjmení Kuna, Tiler, Tuček

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o objasnění původu či vzniku těchto příjmení: KUNA, TILER a TUČEK. Ve většině dostupných zdrojů se mi nepodařilo k těmto příjmením nalézt alespoň minimální informace. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dotaz na význam příjmení Tuček jsme již v rámci služby Ptejte se knihovny zodpovídali, odpověď naleznete v archivu služby na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2012/prijmeni-tuckova/

Příjmení Kuna má dva možné významy - jednak ze stejnojmenného pojmenování zvířete, jednak z osobního jména Kunrát, které pochází z německého osobního jména Kunrád, jež ve významu Kuoni-rat znamená odvážný - rádce, u nás toto užíváno již od středověku.

Příjmení Tiler jsme nalezli pouze ve variantě Tiller. Příjmení je odvozeno od základu Till, Tille a to německým přivlastňováním -er. Základní příjmení Till je odvozeno od Thiel, Thiele, což je domácí podoba osobního jména Dietrich: diot= lid, rich= vládce, samohláska zanikla a pak zjednodušena skupina souhlásek. Thiele též zušlechtěno z Týle = tele.

Statistiky četnosti příjmení (pro mužský i ženský rod) naleznete na webové stránce www.kdejsme.cz , kde kromě číselných údajů naleznete také nejčastější místa výskytu nositelů daného příjmení v České republice.