Příjmení Kudláček

Text dotazu

Dobrý den, snažím se zjistit původ příjmení Kudláček a z čeho vzniklo.

Odpověď

Dobrý den,

původ příjmení Kudláček je spjat s tímto nástrojem, tedy kudlou = nožem. Mohlo se jednat o osobu, která s sebou nosila stále nůž či nože vyráběla apod. V přeneseném slova smyslu se tak mohl nazývat též  hubený člověk či člověk s kudlatými tj. zcuchanými vlasy.

V roce 2012 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 1136  mužů a  1135  žen s příjmením Kudláček/Kudláčková. Podrobnější informace o výskytu těchto jmen na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz čiwww.kdejsme.cz .

Zdroj:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)