příjmení Kozárek

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se informovat o původu a
významu příjmení Kozárek. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kozárek bylo odvozeno od příjmení Kozák, které vzniklo ze slova obecného významu "kozák" = pastevec koz; druh hřibu; zhrubělé příjmení i slovo obecného významu Koza. Další původ je možné vykládat podle člověka pocházejícího z Kozácka (kraje u Želče na Táborsku).

Blíže se k významu příjmení Kozák rozepisuje Vladimír Mates:

"Příjmení Kozák patří podle svého vzniku jako přezdívka či rozslišovací jméno (několika Jakubů či Mikešů atd.) do více kategorií. Prapředkové je mohli dostat "podle svého původu". Například po přestěhování z Kozákova do jiné lokality. Ve městě také "podle bydliště", tj. z domu "Od kozy". Takové znamení v Praze existovalo; 14 x častěji trůnil nad vchodem její samec - "kozel". Nejvíce Kozáků však ptaří zřejmě do kategorie "podle stavu a zaměstnání". Všude jsou definování jen jako "pasáci koz". Ještě v minulém století, kdy se vyháněl na "draha", neboli obecní pastviště, dobytek z celé vsi, patřili "kozáci" na žebříčku "pastevců" či "pastuchů" na nejnižší stupeň. Za úvahu stojí, proč má řada vsí toto jméno. Profous (viz Antonín

Profous: Místní jména v Čechách) jen konstatuje jako v jiných případech:

"Kozárovice, ves lidí Kozárových" atd. Nešlo však také o posměšek sousedů, že jde o ves chudou, jejíž hospodáři se nezmohli na víc než na kozy...?

Samozřejmě, že mohli lidé k tomuto jménu přijít i z řady jiných důvodů, které bych ovšem zdaleka nepokládal za tak časté jako předchozí. Někdo se dostal se svým pánem na Ukrajinu či do Ruska, poznal kozáky, neustále o nich vyprávěl, předváděl jejich tanec (nazývaný nejen kozáček, ale také kozák).

Jiný vychvaloval houby toho jména; přinášel je z lesa i tehdy, kdy se sousedé vraceli s prázdnou..."

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území 64 mužů a 60 žen s příjmením Kozárek/Kozárková.

Použité zdroje:

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. Str. 93. ISBN 978-80-86781-03-8.

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Praha: Epocha, 2002. Str. 134-135. ISBN 80-86328-10-4.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR -

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx