příjmení Koudela

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu příjmení Koudela.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Koudela je odvozeno z apelativa (tj. slovo obecného významu) koudel, což je označení pro "odpadová" vlákna oddělená při přípravě lnu, konopí, juty a jiných rostlin k předení. Taktéž se můžeme setkat s významem podle barvy vlasů používané u Olomouce. Obdobně odvozené příjmení Koudelák poté označuje obchodníka s koudelí či tak byl pojmenováván obyvatel podle místního jména Koudelov.

Pokud by Vás zajímaly statistiky výskytu příjmení v ČR, doporučujeme stránku www.kdesjme.cz. Zde je uvedeno, že v ČR žije cca 885 mužů a 1007 žen s příjmení Koudela/-ová, nejvíce v oblastech Praha, Brno, Kralovice, Jihlava nebo Velké Meziříčí.

Použitá literatura:

* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.