příjmení Kopečný

Text dotazu

Jaký je původ a význam příjmení Kopečný?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kopečný/ Kopečná patří do kategorie příjmení "podle bydliště" a "podle původu", ale někdy k němu mohli vést i jiné důvody. Mohly jimi být např. pole, která měl dotyčný v místech nazývaných "Na kopci" či "Pod kopcem" apod. Dále toto příjmení označovalo stejně jako příjmení Kopecký člověka, který bydlel na kopci nebo pod kopcem či se jeho stavení prostě nacházelo někde poblíž kopce, vršku nebo se nacházelo ve stráni atd. Kopeckým se ale také mohl stát ten, který se přestěhoval z jiné lokality vsi, která měla ve svém názvu "kopec".

Pro zajímavost uvádíme, že dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz žilo v České republice 2318 osob s příjmení Kopečný/ Kopečná. Z toho 1129 mužů a 1189 žen. Nejčastěji pak v Olomouci, Brně, Prostějově či Praze.